دکتر محسن خسروی در یادداشتی به انتشار آبشار از وضعیت امروزه ی بازار سرمایه می گوید:

تغییر چرخش بانک محوری اقتصاد کشور به بورس محوری

بازار سرمایه وظیفه مهمی در رشد و توسعه اقتصادی هر کشوری برعهده دارد و با تامین سرمایه به کمک شرکتها، صنایع و کارخانجات برای تجهیز ، خرید ماشین آلات و فن آوریهای نوین آمده است و اشتغال و افزایش تولید ناخالص داخلی را بدنبال خواهد داشت . بنابراین سهامداران در این بازار می توانند ضمن ایفای نقش در رونق اقتصادی کشور از بازدهی خوبی منتفع شوند .

محسن خسروی در ادامه مطرح می کند : آنچه که در بازار سهام کشور ما می گذرد چقدر با واقعیات اقتصادی منطبق میباشد و رشد خیره کننده شاخص تا کجا ادامه خواهد داشت ؟
تغییر چرخش بانک محوری اقتصاد کشور به بورس محوری به دلیل شرایط اقتصادی تورم زای کشور و کاهش سود بانکی ،مشکلات ناشی از خرید و فروش نگهداری ارز و طلا،احتمال وضع مالیات بر معاملات خانه و خودرو ،بازدهی بالای بازار سرمایه نسبت به بازارهای موازی موجب افزایش بی رویه تعداد سهامداران شده است و بورس را بزرگتر و عمیق تر نموده است .

از طرف دیگر دولت برای کنترل قیمت ارز و جلوگیری از تورم افسار گسیخته از بازار سرمایه حمایت  و حجم نقدینگی سرگردان را به این بازار هدایت کرده است تا با رونق بورس و اخذ مالیات و همچنین فروش سهام شرکت های دولتی بتواند بخشی از کسری بودجه خود را تامین نماید .

وی دررابطه با ،کاهش شدید درآمدهای نفتی و درآمدهای مالیاتی ناشی از بحران کرونا می گوید : دولت یقینا به حمایت خود از بازار سرمایه ادامه خواهد داد.

تحلیل کارشناسان بازار بورس موید این نکته است که این بازار دارای حباب انباشته بوده است ولی با توجه به استقبال سهامداران و هجوم نقدینگی و حمایت دولت این بازار دارای رشد نسبی خواهد بود.البته باید توجه داشت که بازار بورس شدیدا به متغیرهای سیاسی و اقتصادی واکنش نشان داده و هر گونه تحولات سیاسی می تواند منجر به رشد یا ترکیدن این حباب شود .
سرمایه گذاران در بازار بورس می بایست به چند نکته توجه داشته باشند.
برای تمامی اعضای خانواده کد بورس اخذ کرده و عرضه اولیه ها رو با دید بلند مدت خریداری نمایند ،برای سرمایه گذاری در بورس زمین و ماشین نفروشند و با پول مازاد سرمایه گذاری کنند ،از گروههای مختلف بورسی در سبد داشته باشند، برای ورود آموزش دیده و با مبالغ پایین شروع به خریداری کنند و از هیجان در این بازار پرهیز نمایند./پایگاه خبری آبشار

تنظیم کننده :فاطمه عرب کوهسار

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید