خسارت باران و سیل تابستانه در گلستان

بارش شدید باران امروز چهارشنبه در گلستان، موجب بروز سیل، آبگرفتگی معابر شهری و روستایی، ریزش سنگ و مسدودشدن جاده‌های ارتباطی این استان شد.

در این بارش ها که از ساعات ابتدایی صبح امروز آغاز شد، برخی روستاها و شهرهای شرق گلستان با مشکل آبگرفتگی معابر مواجه شده و تردد در آن ها با سختی همراه شد.

مسدود شدن جاده گرگان – روستای زیارت، وقوع سیل در شهر گلیداغ، آبگرفتگی در مراوه تپه و گنبد و رانش زمین در جاده توسکستان، از جمله تبعات این بارش چند ساعته بود.

بخشدار گلیداغ از توابع شهرستان مرزی مراوه‌تپه هم گفت: بر اثر بارش شدید و رگباری باران عصر امروز، معابر شهر گلیداغ و سه روستای شالق، کمشیری و پلی‌سفلی و نیز ۲ نقطه از راه روستایی این بخش دچار آبگرفتگی شد.

عبدالخندان حمیدی افزود: بارش شدید و رگباری امروز همچنین به برخی مزارع کشاورزی این منطقه هم خسارت وارد کرد.

وی افزود: با فروکش کردن آب، برآورد خسارت وارده این بارش تابستانه از سوی دهیاران روستاها و کارشناس ادارات و نهادهای متولی در حال انجام است.

بر اساس اعلام معاون اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای گلستان جاده گرگان – زیارت و توسکستان – شاهرود که بر اثر رانش زمین و ریزش سنگ مسدود شده بود، با تلاش عوامل راهداری باز شده و تردد در این مسیرها برقرار است.

به گفته غلامرضا بیکی، جاده دسترسی به شهر گلیداغ هم که برای چند ساعت مسدود و امکان ورود و خروج به این شهر وجود نداشت باز شده و تردد در آن جریان دارد.

بارش ۳۵ میلیمتر باران در مدت زمان نیم ساعت در گرگان سبب اختلال در تردد و وقوع چندین فقره تصادف در معابر این شهر شد.

همچنین بارش رگباری بعد از ظهر امروز چهارشنبه موجب جاری شدن سیلاب و آبگرفتگی برخی معابر و خیابان های گرگان شد.

ارتفاع روان‌آب در محدوده میدان بسیج این شهر از ۴۰ سانتیمتر فراتررفت و ترافیک.شدیدی در مبادی وردی غربی گرگان ایجاد کرد.

مدیر گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی گلستان به ایرنا گفت: در فاصله زمانی ۳۰ دقیقه ای ظهر امروز ۳۵ میلیمتر باران در گرگان بارید.

محمود محمد قلی پور از احتمال وقوع بارش‌های شدید در مناطق کوهپایه ای استان خبر داد و از مردم خواست به مسیل ها و رودخانه ها نزدیک نشوند.

تعدادی از رانندگان گرفتار در ترافیک میدان بسیج گرگان، علت وقوع روان‌آب در میدان بسیج را اصلاحات غلط هندسی ایجاد شده در این میدان طی ماه های اخیر دانسته و خواستار رفع آن شدند.

چند روز گذشته هم بارش شدید باران در مینودشت و گالیکش، موجب بروز سیل در برخی روستاهای این مناطق و بروز خسارت در این مناطق شد.

بر اساس اعلام اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای گلستان، بارش‌های شدید و سیلاب اوایل هفته در گالیکش و مینودشت ۵ میلیارد ریال به راه های استان خسارت زد./ایرنا

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید