مصاحبه پایگاه خبری آبشار با اسماعیل روان،قاضی تعزیرات

این روزها اداره تعزیرات حکومتی چه می کند؟

اسماعیل روان رئیس اداره تعزیرات در مصاحبه با پایگاه خبری آبشار گفت: تعزیرات حکومتی، اداره ای جهت رسیدگی به شکایات و پرونده‌های تخلفات صنفی وگرانفروشی ها می باشد.

و نظارت و کنترل بازار از طریق دستگاه‌ های نظارتی می باشد.

دستگاه‌های نظارتی شامل: اداره صنعت معدن و تجارت ،اتاق اصناف ،نیروی انتظامی ،شبکه بهداشت و شبکه دامپزشکی می باشد.

این اداره ها ضابطین تعزیرات حکومتی هستند و درصورت مشاهده تخلفات با ایجاد پرونده و گزارش آن به تعزیرات حکومتی ، تعزیرات با توجه به قوانین نظام صنفی به این پرونده‌ها رسیدگی می کند.

وی در ادامه بیان داشت:پرونده های رسیدگی شده پرونده های صنفی ،پرونده های بهداشت و درمان و پرونده‌های قاچاق کالا می باشند.

باتوجه به اینکه در حال حاضر شاهد افزایش قیمت و تغییر روندهایی می باشیم ،اداره تعزیرات ، نقش خود را در این زمینه عنوان کرد و گفت:

برنامه های تعزیرات حکومتی برای جلوگیری از افزایش قیمت ها و تغییر روندهایی که در سطح بازار رخ داده است بازرسی و گشت های سیار می باشد.

تعزیرات حکومتی به همراه دستگاه‌های نظارتی به صورت مشترک از سطح بازار بازدید کرده و در صورت مشاهده تخلفات با متخلفین برخورد جدی می کند.

وی از تشکیل پرونده‌های زیادی در این زمینه خبر داد وگفت:  از ابتدای سال تا کنون، در حوزه کالا و خدمات ۲۲۲ فقره پرونده، در حوزه قاچاق کالا ۶۲ فقره پرونده و ۸۱ فقره پرونده درحوزه بهداشتی داشتیم که این موارد در اداره تعزیرات حکومتی مطرح شده و مورد بررسی قرار گرفته اند.

اسماعیل روان در ادامه گفت: بیشترین تخلفات گزارش شده مربوط به حوزه کالا و خدمات ،گرانفروشی ها، عرضه خارج از شبکه کالاهایی چون آرد و نان، حوزه سوخت ، حوزه دارو و حوزه قاچاق می باشد که حدود ۶۲ فقره پرونده داشتیم.

در حوزه قاچاق بیشترین پرونده ها مربوط به قاچاق منابع طبیعی از جمله قاچاق چوب آلات می باشد که شهرستان های گالیکش ،مینودشت و کلاله بیشترین آمار را داشته اند.

و در حیطه کرونا مواردی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نکردند تشکیل پرونده شده و برخورد جدی صورت گرفته است.

وی عنوان کرد:از آن جایی که چهار شهرستان دارای یک اداره تعزیرات حکومتی است متاسفانه به دلیل کمبود نیرو گشت مشترک در شهرهای مجاور در سال ۹۹ کم بوده که به دنبال رفع آن و همکاری بیشتر با واحدهای بازرسی شهرستانها هستیم.

اما درصورتی که نیاز به گشت مشترک با دستگاه های نظارتی باشد این عملکرد صورت می گیرد.

دراین راستا گشت های سیار هفته ای یک باردر شهرستان مینودشت انجام شده است و برای شهرهای دیگر نیز گشت مشترک داریم که محوریت با دستگاه‌های نظارتی و  صنعت ،معدن و تجارت می باشد.

رئیس اداره تعزیرات در رابطه با تفاوت قیمت یک جنس از یک کالا در چند فروشگاه گفت:اگر بحث گرانفروشی در هر واحد صنفی اتفاق بیافتد دستگاه های نظارتی به چند شکل متوجه خواهند شد که آن واحد صنفی گران فروشی دارد یا خیر.

حضور و مراجعه و درخواست فاکتور خرید ، هر واحد صنفی باید فاکتور خرید،فاکتور فروش و اتیکت داشته باشد تا بازرس با این سه عنصر متوجه تخلف یا عدم تخلف واحد صنفی شود.
و اگر چنانچه فاکتور خرید را ارائه ندهند بازرسین از طریق قیمت متعارف بازار بررسی های لازم را انجام داده که اگر چنانچه کالایی قیمت های متفاوت داشته باشد قیمت واحدی را برای کالا در نظر گرفته و اگر با قیمتی بالاتر از قیمت درنظر گرفته شده اجناس را به فروش برسانند با آن واحد صنفی برخورد خواهد شد.

وی در رابطه با میزان مصوب سود هر کالا گفت:قیمت مصوب قیمتی است که از جانب دولت اعلام می شود و از طریق کمیسیون تنظیم بازار ،کمیسیون نظارت یا کمیسیون هماهنگی امور تعزیرات قیمت ها در رابطه با بعضی از کالاها اعم از مرغ تخم مرغ و کالاهای اساسی تصویب شده و  قیمت های مصوب از طریق اتحادیه ها اعلام می شود.
اگر چنانچه واحد صنفی قیمت مصوب را رعایت نکند اداره تعزیرات به عنوان متخلف با آن ها برخورد جدی می کند.
از آنجا که در بازار بعضا قیمت مصوب نیست و قیمت متعارف است بازرسین از طریق قیمت متعارف متوجه گرانفروشی یاعدم گرانفروشی می شوند.

اسماعیل روان در رابطه با گرانی های اخیر گفت:گرانی ها فقط به شهرستان گالیکش و یا استان گلستان اختصاص نداشته است و  کل کشور را فراگرفته است.

در کنار شرایط اقتصادی حاکم، متاسفانه برخی از افراد سودجو ، فرصت طلبی کرده و این امر نیز باعث دامن زدن به گرانی ها می شود.
علاوه بر آن  مردم عزیز نیز می توانند مانعی برای افزایش قیمت باشند و یا این افزایش قیمت ها را رشد بیشتر دهند.

خواهشمندم درصورت گران شدن اجناس  مردم عزیز هجمه نیاورند.زیرا این روال باعث افزایش تقاضا و کاهش عرضه می شود ودر نتیجه افزایش قیمت را به دنبال خواهد داشت ودر صورتی که با کنترل جو حاکم تقاضا را کاهش دهند منجر به افزایش عرضه و در نهایت جلوگیری از گرانی یا کاهش قیمت می شود.

افراد دیگری نیز باسواستقاده از وضعیت حاکم و احتکار منجر به افزایش قیمت ها می شوند.

در سطح شهرستان گالیکش نیز شاهد احتکار روغن بودیم که شخص متخلف در رابطه با جرم احتکار مجازات شد.

وی در رابطه با انبار های کسبه تاکید کرد:اگر کسبه دارای انباری هستند که کالایی را در آن نگه داری می کنند و کالا را در سامانه ثبت نکرده اند آن انبار هدف بازرسین قرار گرفته و چنانچه گزارشی داده شود انبار پلمپ شده و کالاهای آن ضبط میشود و با متخلفین برخورد جدی میشود.

دراین رابطه بار دیگر توصیه میکنم افراد انباردار حتما به اداره صنعت معدن تجارت ،حضوری مراجعه کرده و انبار ها را ثبت سامانه و کالاها را احضار بکنند تا مشمول مجازات ادارات تعزیرات حکومتی و صنفی نشوند.

اسماعیل روان در پایان در رابطه با فروش کالاهای گذشته طبق قیمت روز گفت: ملاک تعزیرات حکومتی فاکتور خرید می باشد که باید براساس فاکتور خرید کالا عرضه شود اگر چنانچه گرانفروشی صورت گیرد از نظر تعزیرات حکومتی تخلف بوده و حتما باید براساس فاکتور خرید کالا را عرضه کنند.

وی دلیل دیگر گرانی هارا عدم رعایت این روال نیز دانست.

همشهریان عزیز در صورت مشاهده گرانفروشی شکایت خود را بصورت حضوری و یا با استفاده از شماره های ذیل اعلام نمایند :

سامانه گزارش تخلفات ۱۲۴ 
سامانه تعزیرات حکومتی ۱۳۵ 
شماره تلفن عمومی اداره تعزیرات حکومتی ۳۵۲۲۱۵۵۱

شماره تلفن مستقیم رئیس اداره تعزیرات حکومتی ۳۵۲۲۵۱۵۰

فاطمه عرب کوهسار/پایگاه خبری آبشار

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید