هادی حق شناس؛دولت هزینه‌های جنگ را می‌پردازد در حالی که اختیارات جنگی ندارد

شرایط دولت روحانی با هیچ دولتی قابل قیاس نیست


یک کارشناس اقتصادی با تصریح این که دولت روحانی در سخت‌ترین شرایط سکان امور را به دست داشته است، گفت: تولید پتروشیمی دوبرابر شد و تولید کشاورزی بیش از ۳۰ درصد رشد کرد. اینها دستاورد دولتی است که پنج سال از هفت سال خود را زیر فشار تحریم‌هایی بی‌سابقه گذراند تا عملا این دولت در حالی هزینه‌های جنگ را بپردازد که اختیاراتی ندارد.

 دولت روحانی در حالی آخرین سال خود را آغاز کرده است که چالشهای فراوانی در مقابل خود می‌بیند. این دولت هم از سوی رقبای داخلی خود تحت فشار است و هم از سوی مخالفان خارج از سیستم به عنوان دولتی بدون پیروزی تصویر می‌شود و این در حالی است که برخی کارشناسان با وجود انتقاداتی که به کابینه روحانی دارند معتقدند شرایطی خاص و بی سابقه علیه این دولت به وجود آمده که عملا این تصور را به وجود آورده که جز شکست دستاوردی بر این دولت قابل تصور نیست. این در حالی است که گرچه نرخ دلار نزدیک به ۸۰۰ درصد رشد داشته اما نه تنها برخی منتقدان داخلی، که حتی ناظران خارجی منافع از تحریم دلار ۴۰ تا ۵۰ هزار تومانی را برای اقتصاد ایران که در سخت ترین و متفاوت‌ترین تحریم نفتی قرار داشت، تصویر می‌کردند.همزمان اما توفیق بخش بهداشت و درمان در قبال مبارزه با کرونا در سخت‌ترین شرایط در دوران شیوع کرونا و رشد و پیشرفت در بخشهایی چون پتروشیمی و کشاورزی در کنار تعمیق تولید عملا نادیده گرفته می‌شود.
هادی حق شناس، کارشناس اقتصادی، درباره شرایط این دولت در قیاس با دولتهای دیگر و حتی دولت زمان جنگ به خبرآنلاین گفت:‌ واقعیت مطلب این است که شرایط دولت فعلی از دولت زمان جنگ هم پیچیده تر است. آن زمان تکلیف کشور مشخص بود و همه می‌دانستند در حال جنگ هستیم. حتی محل درگیری هم مشخص بود. اما امروز چنین نیست و شرایط جنگی را داریم اما نه صرفا در مرزها؛ بلکه تاثیر تحریمها در تمام شهرها و روستاها خود را نشان می‌دهد.
او ادامه داد: باید این واقعیت تلخ را پذیرفت که اقتصاد ایران دهه‌ها به نفت وابسته بوده است. در سالهای نه چندان دور بالغ بر ۶۰ درصد بودجه جاری کشور از نفت تامین می‌شد. در سال ۹۲ که روحانی سکان امور کشور را به دست گرفت هم ۴۲ درصد منابع از نفت تعیین می‌شد. ولی در چهارماهه نخست امسال با وجود کرونا تنها یک درصد منابع را از فروش نفت تامین کردیم./پایگاه خبری آبشار

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید