مصاحبه پایگاه خبری آبشار با ولی خسروی رئیس اتاق اصناف گالیکش؛

اصناف همواره پایه گذار بنیان برخی اداره هادر شهرستان گالیکش بوده است

ولی خسروی رئیس اتاق اصناف گالیکش در مصاحبه با پایگاه خبری آبشار گفت؛ قبل از بوجود آمدن مشکل کرونا در بحث گرانی و سرمایه در گردش مشکلاتی وجود داشت ولی کمبودی از لحاظ ارائه کالا نداشتیم.
در حالی که بیشترین فعالیت و اشتغال زایی را اصناف داشته است ،تسهیلاتی شامل حال آن نشده است.
وی گفت؛اصناف شهرستان گالیکش تا به حال حدود ۶هزار و ۶۰۰ نفر اشتغال ثابت در واحد های صنفی و حدود ۲ هزارو ۵۰۰ واحد صنفی شناسنامه دار داراست.

رئیس اتاق اصناف افزود؛اصناف به طور جدی دررابطه با هدفمندی یارانه ها در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد پای کار آمد اما شاهد حمایتی از اصناف نبودیم و در حال حاضر نیز حمایت تسهیلاتی شامل حال اصناف نمی شود.

خسروی در رابطه با سرمایه در گردش اصناف و تعلق گرفتن وام گفت؛برای سرمایه در گردش اصناف وامی تعلق نگرفته است و فقط در صورتی که افراد دارای سرمایه در گردش باشند، خود وام تهیه می کنند.
وی در ادامه عنوان کرد؛با توجه به شیوع ویروس کرونا از اسفند ماه سال گذشته بیشترین آسیب شامل حال واحد های پوشاک،شیرینی فروشی ها،سالن های پذیرایی،عکاسی ها،اغذیه فروشی ها و کبابی ها شد که همچنان نتوانسته اند ازاین آسیب عبور کنند.

خسروی بیان داشت؛واحد های صنفی شامل ۱۴ رسته هستند که به واحدهای بیمه شده حدود ۱۲ میلیون تومان و واحد های بدون بیمه ۶ میلیون تومان تسهیلات کرونا تخصیص یافته است.
و از آنجایی که آسیب های کرونا برای واحد های صنفی مستاجر شدیدتر بود و درآمد زایی آنها به حداقل و صفر رسیده بود و نسبت به اجاره بها مشکلاتی پیش رو داشتند برخی از مالکین به صورت داوطلبانه و برخی دیگر با رایزنی اتاق اصناف شهرستان اجاره بها خود را برای چند ماه بخشیدند اما در صورت ادامه دار بودن بیماری کرونا مشکلات بوجود آمده آسیب رسانی بیشتری خواهند داشت.

همچنین ولی خسروی در ادامه گفت؛اداره اصناف و صنعت،معدن وتجارت برای بهسازی و ادامه کار واحدهای تولیدی ،سامانه ای تحت عنوان بهین یاب معرفی کرده است و صنوف شامل حال این سامانه میتوانند با مراجعه و ثبت نام در آن در صورتی که مورد تایید سازمان صنعت معدن و تجارت باشند و با ارائه آمار به استان و طبق تصمیم ستاد اشتغال استان وام به آنها تعلق میگیرد که در این زمینه نیز به همکاری بانک ها نیاز است.

وی در رابطه با برگزاری کلاس های آموزشی برای اولین بار در سطح شهرستان گفت؛مشاورین املاک در گذشته جهت شرکت در کلاس های آموزشی به شهرستان هایی همچون علی آبادکتول مراجعه میکردند اما در حال حاضر برای اولین بار در سطح شهرستان دومین مرحله این کلاس ها برای مشاورین املاک برگزار میشود و باید حدود ۵۶ تا ۵۸ ساعت کلاس را بگذرانند.
از جمله کلاس های آموزشی دیگر در رسته قنادی و رسته هایی که نیاز به آموزش بهداشت دارند می توان کلاس های آموزشی اجباری ۱۸ ساعته را با به کارگیری اساتید شهرستان گالیکش نام برد.
در رابطه با برگزاری کلاس برای نانوایی ها قرار بر همکاری اداره غله جهت معرفی مدرس است تا در این زمینه نیز آموزش داشته باشیم.
وی در رابطه با پیشنهادات اداره اصناف شهرستان گالیکش گفت؛در اداره اصناف مشاغلی وجود دارند که نیازمند کارگر هستند اما با توجه به قانون کار، یک واحد صنفی با کارگر ساده برابری میکند با واحد صنفی بزرگتر.
پیشنهاد اصناف در این رابطه این است که در بحث قانون کار شاهد یکسان بودن واحد صنفی ساده با واحد صنفی بزرگتر نباشیم و تفاوت و تغییراتی شامل حال آن بشود.
از طرفی حمایت دولت نیز بر روی این واحد های اشتغال زایی بیشتر باشد.

از آنجایی که کارفرمایان و متصدیان در واحدهای صنفی بیمه ای شامل حالشان نشده و باید از بیمه های مشاغل آزاد استفاده کنند دولت بیمه های ارزان قیمت برای کارگران در نظر بگیرد و آنها را تحت پوشش حمایت بیمه ای قرار دهد.

از طرفی دولت تسهیلاتی در رابطه با جذب نیرو در حوزه تولید در نظر میگیرد اما در رابطه با جذب در حوزه توزیع ،تسهیلاتی مطرح نشده است و پیشنهاد میشود در بخش توزیع نیز برای جذب نیرو ،تسهیلاتی تخصیص یابد.

ولی خسروی در رابطه با عدم استقلال برخی اداره ها در سطح شهرستان گفت؛ از جمله مشکلات میتوان عدم استقلال اداره صنعت معدن و تجارت را در شهرستان نام برد که نمایندگی آن در سطح شهرستان وجود دارد اما مستقل نمی باشد.
اصناف برای آوردن اداره تامین اجتماعی در دوره های قبل تلاش های زیادی داشته و حتی واحدی را به صورت رایگان در اختیار آن قرار داد تا پس از گذر سه سال اداره تامین اجتماعی مستقل شود و بیان شده بود اگر آمار کارگران بیمه شده به ۴۰۰۰ نفر برسد اداره مستقل میشود اما در حال حاضر در حالی که بالغ بر ۵۲۰۰ مورد کارگر بیمه شده دارا هستیم اداره تامین اجتماعی همچنان مستقل نشده است.

علی رغم آنکه تعداد پرونده های رسیدگی شده و حجم دریافتی مالیات از مجموع اصناف، واحدهای تولیدی و کارخانه جات گالیکش بالاتر از شهرستان مینودشت می باشد ولی واحد هنوز به صورت نمایندگی است و برای انجام کارها باید به شهرستان مینودشت مراجعه شود.

درخواست ها در این زمینه ها عنوان شده اند و در دست پیگیری قرار دارند.

وی در رابطه با خدمات اصناف در ادوار مختلف عنوان کرد؛سه سال به صورت رایگان مکانی برای تامین اجتماعی و برای صنعت ،معدن و تجارت به مدت یک سال مکان رایگان در اختیارشان قرار دادیم.

و در دوره ریاست فرمانداری گذشته یک دستگاه خودرو ۴۰۵ صفر کیلومتر در اختیار فرمانداری شهرستان گذاشته شد.

اصناف در تمام مراسمات ملی و مذهبی شهرستان حضور فعال داشته و مرکز نیکوکاری شهدای اصناف نیز تاسیس شده است و در حال گذراندن کارهای اداری آن می باشیم.

خسروی گفت؛در رابطه با سیل سال گذشته شهرستان گالیکش، اصناف به صورت مستقیم مبلغ قابل توجهی اقلام تهیه و توزیع کرده است.

ولی خسروی گفت؛اداره اصناف دارای ۱۳ اتحادیه فعال است. در کل ۹ نیروی فعال نیز دارد که ۳ نیرو شامل بخش بازرسی در شیفت صبح و بعدازظهر می باشند و ۶ نیرو در بخش اداری در حال فعالیت هستند.

وی در پایان دررابطه با جایگاه ویژه اصناف شهرستان گالیکش در سطح کشور گفت؛ در اکثر دوره ها یک نماینده در شورای اصناف کشور حاضر بوده و کمک کننده اداره اصناف بوده است که این نشان دهنده جایگاه مناسب شهرستان گالیکش در سطح کشور است.

تنظیم کننده ؛فاطمه عرب کوهسار

پایگاه خبری آبشار

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید