بازارسرمایه پناه نقدینگی مردم باشد؛ نه ارز و طلا

محمدسیاح: نرخ دلار و سکه در روز گذشته افزایش چشمگیری داشت و رکورد جدیدی را به ثبت رساند، نوسانات ارزی در بازار آزاد که تعیین‌کننده نرخ ارز است، رقم‌های جدیدی را تجربه کرد و به افزایش قیمت کالاها و کاهش توان خرید مردم دامن زد. با این وجود تغییرات لحظه‌ای، مسئولان در رده‌های مختلف مالی و اقتصادی هنوز نتوانستند تصمیمات درستی برای مدیریت اقتصاد داشته باشند. برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند تحریم، نقص در مدیریت‌ اقتصادی، دیپلماسی ضعیف اقتصادی و سیاسی منطقه‌ای و بین‌المللی ایران با کشورهای همسایه و جهان باعث شده با کاهش تجارت و صادرات؛ منابع ارزی کشور نیز کم شود. کرونا هم که مزید بر علت شد تا آنچه از اقتصاد باقی مانده بود دچار آسیب شود. در این میان سکوت بانک مرکزی در قبال نوسانات ارزی و مشکلات باعث شده تا ارزش پول ملی کشور به پایین‌ترین حد خود در ۴۰ سال گذشته برسد و بدین ترتیب دلار دیروز با قیمت ۲۵ هزار تومان رکورد جدیدی را ثبت کرد. شواهد و قرائن نشان می‌دهد که سیاست‌های اتخاذ شده ده‌ها سال اقتصاد ایران درست نبوده و حالا امروز باید نتیجه‌اش را ببینیم.

در همین زمینه هادی حق شناس می گوید:
روز گذشته نرخ ارز و سکه به بی‌سابقه‌ترین حد ممکن رسید، با توجه به رویه موجود آیا باید منتظر قیمت‌های بالاتری باشیم؟ چه اتفاقی افتاد که قیمت‌ها اینچنین در مسیر افزایش قرار بگیرد؟
در ابتدا باید بگویم که تکلیف بازار مشخص است تکلیف مردم مشخص نیست. وقتی که به هر دلیل در اقتصاد نقدینگی وجود دارد و اصلا مهم نیست که منشأ آن دارایی خارجی یا افزایش بدهی دولت به شرکت‌ها یا بدهی شرکت‌ها و دولت به بانک مرکزی، فرارسیدن سررسید اصل و فرع اسناد خزانه سال‌های گذشته، بخشی از پول در پروژه‌های نیمه کاره به شکل غیرمولد است که به بهره‌برداری نرسیده، کاهش حجم صادرات واردات، هزینه‌های دولت به هر دلیلی صعودی و منابع تامین بودجه نزولی،‌ فروش نرفتن دارایی دولت و اسناد خزانه در بازار یا به هر دلیل دیگری باشد، نتیجه آن این می‌شود که نقدینگی هر از چندگاهی به یکی از بازارها هجوم ببرد.

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید